Σάββατο 5 Φεβρουαρίου 2011

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ 5 - 6 Φεβρουαρίου

ΤΡΙΚΑΛΑ   1
ΚΑΒΑΣΙΛΑ   2
Πραγματοποιώντας την χειρότερη ίσως φετεινή τους εμφάνιση τα Τρίκαλα γνώρισαν την πρώτη ήττα στην έδρα τους από την Καβάσιλα. Χωρίς προπονητή στον πάγκο, ο οποίος αποχώρησε την προηγούμενη Τετάρτη για προσωπικούς λόγους, με απουσίες βασικών παικτών (Κυτούδης - Κιρκιλιανίδης - Πρίντζιος - Daniel) και ανέτοιμους τους Παπαδόπουλο - Σαλτουρίδη (οι οποίοι αγωνίστηκαν κατ' ανάγκη), η ομάδα δεν κατάφερε να εκμεταλευτεί την δυναμική της έδρας και έτσι ήρθε αυτή η απρόσμενη ήττα από μία ομάδα που ήθελε περισσότερο τη νίκη και έβγαλε ψυχή και καρδιά στο γήπεδο, κάτι που έλειπε από τα Τρίκαλα. Το σκορ άνοιξε στο 1ο μόλις λεπτό όταν ο Αραπέλης με προσωπική ενέργεια πέτυχε γκολ για την Καβάσιλα. Στη συνέχεια το παιγνίδι ήταν μέτριο με τις δύο ομάδες να μοιράζονται την υπεροχή και στο 27' τα Τρίκαλα πέτυχαν την ισοφάριση με κεφαλιά του Άρ. Μηνούδη μετά από κόρνερ του Σ. Αθανασιάδη. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου τα Τρίκαλα ήταν καλύτερα, δημιούργησαν ευκαιρίες χωρίς όμως να πετύχουν γκολ. Στο 2ο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και στο 55' σημείωσαν το δεύτερο τους τέρμα με πλασέ του Μαυρόπουλου μετά από σουτ του Αραπέλη και απόκρουση του τερματοφύλακα των Τρικάλων Βασιλείου.
Συμπερασματικά η νίκη των φιλοξενουμένων κρίνεται δίκαιη και ήταν ένα μεγάλο βήμα για τη σωτηρία τους. Τα Τρίκαλα αφού λύσουν όσο το δυνατόν γρηγορότερα το πρόβλημα που προέκυψε με την αποχώρηση του προπονητή, θα πρέπει να ανασυνταχθούν για τη συνέχεια του πρωταθλήματος και για τον μεγάλο φετεινό τους στόχο, που είναι ο Τελικός του Κυπέλλου.

Η σύνθεση των Τρικάλων :  Γ. Βασιλείου - Ι. Παπαμιχαήλ - Xρ. Μηνούδης - Aρ. Μηνούδης - Λ. Μαγγανάρης - Μ. Τσερέκας - Π. Καζαντζίδης - Σ. Αθανασιάδης - Χ. Σαλτουρίδης (46' Γ. Παντριάς) - Ηλ. Αθανασιάδης (70' Β. Παπαδόπουλος) - Jiatomo (65' Β. Κασνακίδης)

H σύνδεση των Καβασίλων:  Oβεζίκογλου - Κουτσιάδης - Ψαλίδας - Τόπης (90' Παυλίδης) - Πολυζόπουλος - Δάρλας - Γ. Μωραίτης - Ιωάννου - Αραπέλης (68' Τσίπης) - Μαυρόπουλος (80' Δ. Μωραίτης) - Θεοδωρόπουλος
Προπονητής στα Καβάσιλα είναι ο Δημήτρης Γιουρόπουλος, προπονητής και παίκτης των Τρικάλων τα προηγούμενα δύο χρόνια.
Πολύ καλή η Διαιτησία του κ. Χατζαρίδη με βοηθούς τους Τσιούπρο, Καπετάνο.

Ισόπαλοι οι νέοι της Βέροιας με την Ηλιούπολη

Δεν μπόρεσαν οι Νέοι της Βέροιας να φύγουν νικητές από το Ταγαροχώρι αφού παρεχώρησαν ισοπαλία στην ομάδα της Ηλιούπολης.  Η ομάδα των Νέων ξεκίνησε πολύ νωθρά το παιχνίδι και στην πρώτη ουσιαστικά επίθεση από δεξιά, οι φιλοξενουμένοι, κατάφεραν στο 11' λεπτό να προηγηθούν 0-1 με τον Κεφαλούκο. Το πρώτο ημίχρονο κύλισε χωρίς άλλη μεγάλη φάση και από τις δυο ομάδες.
Στο β' μέρος η νεανική ομάδα των Νέων της Βέροιας επέβαλε από την αρχή το παιχνίδι της, και δεν άργησε να ισοφαρίσει. Ήταν το 69' όταν σ' ένα φάουλ του Καλυβιώτη ο Αλμαλιώτης με κεφαλιά άλλαξε όσο έπρεπε την πορεία της μπάλλας και αυτή κατέληξε στα δίκτυα γράφοντας το 1-1. Οι Νέοι της Βέροιας παίζοντας ποδόσφαιρο ουσίας κατάφεραν να γυρίσουν το ματς στο 80' όταν και πάλι ο Αλμαλιώτης από κοντά, έγραψε το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν το έβαλαν κάτω και σε δυο λεπτά κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 με τον Γεμιστό. Όμως οι νεαροί παίκτες της Βέροιας προσπάθησαν στα υπόλοιπα λεπτά, και ενώ το παιχνίδι βάδιζε προς το τέλος, ο Αλμαλιώτης στο 90' κέρδισε πέναλτυ που ανέλαβε να εκτελέσει ο ίδιος αλλά το σουτ που επιχείρησε, έδωσε την δυνατότητα στον τερματοφύλακα να μπλοκάρει την μπάλα, απογοητεύοντας παίκτες και οπαδούς της Βέροιας. 'Ετσι το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δυο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς. Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Σιδηρόπουλος Κ. με βοηθούς τους κκ Μαυρίδη και Μανωλάκη, του συνδέσμου Πέλλας.
Από την Βέροια απουσίαζε ο Δημήτρης Σούρλας λόγω τραυματισμού.
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΒΕΡΟΙΑ Καζίλας, Καλυβιώτης, Κελεσίδης, Σιμηχανίδης, SIMONI, Λιάτσος, ΑΛΜΑΛΙΩΤΗΣ, Πιρπιρής, Κατσκαβέλης (59' Τσίπης-75' λτ Καρασαλίδης), ΜΑΝΟΣ, Τζελέπης (46' Σφυντιλάς)
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ   Σκληρής,   Σουλιμιώτης,   Νίκου,  Καφαλούκος,   DOKO,  Bacho  (78' Γεμιστός),  Λάλας  (36' Tsarkani), Αλιμάρας (59' Κρίκος), Καρυπίδης, Καμπαστανάκας, Γκουνέλλας.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------