Δευτέρα 30 Μαΐου 2011

Ιτούδης: «Αγώνας χωρίς επιστροφή»

Την υπόθεση «πρωτάθλημα» θέλει να τελειώσει ο Παναθηναϊκός για αυτό και αντιμετωπίζει το τρίτο παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό, στο ΣΕΦ, ως αγώνα χωρίς επιστροφή. Αυτό τόνισε ο Δημήτρης Ιτούδης, γράφοντας στο blog της ομάδας. Ο άμεσος συνεργάτης του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μίλησε ακόμα για τα διαφορετικά πρόσωπα που έδειξαν στο ματς της Κυριακής οι «πράσινοι», αλλά και για τα διαιτητικά λάθη για τα οποία διαμαρτύρονται οι «ερυθρόλευκοι», επαναλαμβάνοντας ότι τα σφυρίγματα δεν καθόρισαν το αποτέλεσμα του αγώνα.

Διαβάστε αναλυτικά όσα έγραψε ο Δημήτρης Ιτούδης:

«Γεια σας και πάλι…

Επικοινωνούμε μετά από μία ακόμη νίκη, μετά από το 2-0. Ένα σκορ που μας δίνει προβάδισμα στη σειρά αυτή των τελικών, αλλά και πάλι δεν μας δίνει και το πρωτάθλημα. Κάτι που είναι ξεκάθαρο για εμάς. Είμαστε ικανοποιημένοι γι’ αυτό το 2-0, αλλά και ώριμοι για να γνωρίζουμε καλά ότι
χρειαζόμαστε μία ακόμη νίκη για να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα. Ο αγώνας της Τετάρτης αποτελεί ξεχωριστό παιχνίδι, το αντιμετωπίζουμε αγώνα χωρίς επιστροφή και ως τελικό των τελικών.

Στον χθεσινό αγώνα είχαμε δύο διαφορετικά ημίχρονα. Παρουσιαστήκαμε νωχελικοί στο πρώτο επιθετικά και κακοί αμυντικά, ειδικά στις περιστροφές μας, αλλά και στην πίεση πάνω στην μπάλα. Ο Ολυμπιακός είχε πολύ κυκλοφορία της μπάλας απέναντι στη δική μας άμυνα. Είναι κάτι που απαγορεύεται με βάση τις δικές μας αμυντικές αρχές. Και βρήκε τρόπους να σκοράρει αρκετά εύκολα σε σχέση με άλλα παιχνίδια. Μειώσαμε τη διαφορά προς το τέλος του ημιχρόνου και ήταν καταλυτική η ομιλία στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα, αλλά και η ανάλυση των δεδομένων του πρώτου ημιχρόνου. Όπως εξίσου σημαντικό ήταν το πώς αντέδρασαν οι παίκτες μας. Έγιναν πολύ πιο επιθετικοί, ανέβασαν την αυτοπεποίθησή τους, αντέδρασαν με επιθετικότητα απέναντι στην άμυνα του Ολυμπιακού. Γίναμε πιο δημιουργικοί και επιθετικοί με inside game, διεισδύσεις πικ εντ ρολ, ενώ ταυτόχρονα κλείσαμε διαδρόμους, μην επιτρέποντας την καλή κυκλοφορία της μπάλας στους αντιπάλους μας. Στο γεγονός ότι δεχθήκαμε 23 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, συνετέλεσε η πολύ καλή μας άμυνα. Καθοριστικό στοιχείο για τον αγώνα ήταν και η διαφορά στα ριμπάουντ, καθώς είχαμε 12 περισσότερα. Κάτι που μας έδωσε περισσότερες κατοχές, ενώ στα λάθη ήταν ισορροπημένη η κατάσταση και στο ranking η διαφορά ήταν πραγματικά μεγάλη (93-65).
Επαναλαμβάνω ότι για εμάς είναι πολύ σημαντικό να δούμε που επιτρέψαμε στον Ολυμπιακό να έχει αυτή την κυκλοφορία της μπάλας, χρησιμοποιώντας πικ εντ ρολ καταστάσεις και όντας εύστοχοι από μέση απόσταση και κοντά στο καλάθι. Είναι κάτι που πρέπει να μας προβληματίσει και να το δουλέψουμε αυτό το κομμάτι ιδιαίτερα. Και πάλι έγινε αρκετή κουβέντα για τη διαιτησία. Θα επαναλάβω αυτό που είπε ο Ζέλικο και ήταν ουσιαστικό. Χάσαμε τρεις αγώνες από τη διαιτησία και δεν μιλήσαμε καθόλου. Λάθη θα γίνονται εκατέρωθεν. Το μπάσκετ είναι παιχνίδι λαθών και αυτό περιλαμβάνει και τους διαιτητές, όπως και τους παίκτες. Δεν έκριναν σφυρίγματα την έκβαση του αγώνα. Αν παίκτες εκνευρίζοντας ή βρίζουν αυτά τιμωρούνται. Και από ότι είδα και ξέρω ο ένας ζήτησε συγνώμη κι ο άλλος αποδέχθηκε το λάθος του. Εμείς προσπαθούμε να βρούμε τα λάθη που κάνουμε εμείς. Και όταν χάσαμε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας δώσαμε συγχαρητήρια, μείναμε στο γήπεδο στην απονομή του Ολυμπιακού, δείχνοντας επίπεδο, αναγνωρίζοντας ότι χάσαμε έναν αγώνα κι ένα τρόπαιο…

Όλα αυτά ανήκουν στο παρελθόν. Το μυαλό το δικό μας από την ώρα που τελείωσε ο χθεσινός αγώνας, βρίσκεται στον επόμενο της Τετάρτης. Ξέρουμε ότι δεν θα είναι εύκολος και αυτό που θέλουμε είναι να βρούμε τον τρόπο να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι και να πάρουμε μία ακόμη νίκη…

Να είστε καλά και θα μιλήσουμε ξανά σύντομα…»