Δευτέρα 6 Αυγούστου 2012

Μεγαλείο ψυχής! Ο 'Οσκαρ Πιστόριους κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο στίβο της ζωής.

Ο Όσκαρ Πιστόριους είναι ένα από τα κεντρικά πρόσωπα που άφησαν ανεξίτηλο το στίγμα τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, καθώς η παρουσία του και μόνο στα ημιτελικά συγκλόνισε τους φιλάθλους, αλλά και... τους υπόλοιπους αθλητές.

Πριν από 24 χρόνια και ενώ ήταν μόλις 11 μηνών έχασε τα κάτω άκρα του. Δύο μήνες αργότερα βγήκε από το νοσοκομείο και φόρεσε τα πρώτα του τεχνητά μέλη.

Το ίδιο μωρό κατάφερε όσα του στέρησε η φύση να τα αναπληρώσει χάρη στην ατσάλινη θέληση του.
Είναι ο πρώτος μη αρτιμελής αθλητής που παίρνει μέρος σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Μεγαλείο ψυχής! Ο 'Οσκαρ Πιστόριους μπορεί να μην κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των 400 μέτρων αλλά κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο στίβο της ζωής.
Ο Πιστορίους τερμάτισε όγδοος, σχεδόν δύο δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή της κούρσας, Τζέιμς Κιράνι από την Γρενάδα.

Ο τελευταίος, μετά την ολοκλήρωση της κούρσας ζήτησε και πήρε την φανέλα του Πιστόριους, αναγνωρίζοντας την ηρωική προσπάθεια του.

Τουλάχιστον 80.000 θεατές ένιωσαν χαρά και σε καμία περίπτωση οίκτο για τον Νοτιαφρικανό αθλητή.

"Το όνειρο να ζήσω την εμπειρία των ολυμπιακών αγώνων έγινε πραγματικότητα. Δούλευα σκληρά για έξι χρόνια προσπαθώντας να φτάσω σε ανταγωνιστικές επιδόσεις. Ζω μία απίστευτη εμπειρία" τονίζει ο πρωταθλητής της ζωής.